Yanal Kayma Testi Ne İşe Yarar? Oto ekspertiz aşamaları

Yanal kayma testi aracın ön ve arka tekerleklerinin sürücünün kontrolü dışında aracı ne kadar sağa veya sola çektiğinin tespit edilmesi için kullanılır. Seyir halindeyken eğer araçta rot ayarı sorunu veya aks boşluğu varsa sürücünün kontrolü dışında araç yönünde sapmalar olabilir. Bu durum sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesine ve kazalara sebep olabilir. Can ve mal kaybıyla sonuçlanabilecek kazalara sebep olmadan önce aracınızı mutlaka uzman bir ekspertiz kontrolünden geçirmelisiniz. Kartal Oto Ekspertiz, uzman ekibi ve yeni nesil test cihazlarıyla yanal kayma testini titizlikle gerçekleştirir. Aklınızda soru işaretine yer bırakmaz. Müşterilerimizin can güvenliği her şeyden önce gelir.

Yanal kayma testi raporu hazırlandıktan sonra ilgili profesyonel kişi araç sahibine düzeltilmesi gereken aksamlar hakkında bilgi verir. Yanal kayma testi nedir? sorusunda en önemli etken kaliteli bir ekspertiz firması tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğidir. Aksi takdirde istenmeyen durumlar oluşabilir. Yanal kayma testini Pilot Garage güvencesiyle Kartal Oto Ekspertiz’de güvenle yaptırabilirsiniz.

Yanal Kayma Açısı Nedir?

Yanal kayma açısı aracın hareket halindeyken ilerlediği yön ile aracın şasisinin yani gövdesinin ilerlediği yön arasındaki açısal farka yanal kayma açısı denir. Yanal kayma açısı ekspertiz işleminde aracın fabrika verileri ile ekspertiz işlemi sonrası veriler karşılaştırılır. Eğer ekspertiz işlemini yapan uzman aradaki farkın güvenli rakamların üzerindeyse sizi uyarır ve gerekli tamir işlemine yönlendirir. Ekspertiz işlemi sonrası bilgisayarla ölçülen sonuçlarda yanal sapma değerleri kontrol edilir. Sapma değeri aracın fabrika verileriyle karşılaştırılır.

Yanal Kayma Testi Değerleri Ne Olmalı?

Testin yapılacağı aracın direksiyonu düz tutulur ve 1 km boyunca test platformunda tekerlekler döndürülür. Test sonucunda normal yanal kayma değerleri 1 km’lik yolda 4 – 5 metreyi geçmemelidir. 5 metrenin üzerindeki sapmalarda aracın viraj hakimiyeti azalır. Optimum değerin üzerindeki her sapma frenleme mesafesini arttırır, tekerlek ömrünü azaltır ve yakıt tüketimini arttırır.

yanal kayma testi nasıl yapılır?

Yanal Kayma Testi Nasıl Yapılır?

Arac kayabilen düz bir ray sistemine oturtulur. Aracın arkadan itişli veya önden çekişli olmasına göre değişen bir sistemle ray sistemi aracın tekerleklerini döndürür bu sırada bilgisayar destekli sistem aracın tekerleğinin olması gereken açıdan ne kadar saptığı belirler. Tekerleklerin olması gereken açı aracın ilerlediği yönde olmalıdır, yani doğrusala yakın bir açı araçlarda istenen değerdir.

Yanal Kayma Testi Nerede Yaptırılır?

Yanal kayma test işlemi oto ekspertiz firmaları tarafından yapılır. Kartal Oto Ekspertiz, Pilot Garage güvencesi ve garantisiyle aracınıza ekspertiz işlemleri dahilinde garantili yanal kayma testi uygulamaktadır. Aracınıza ehil olmayan oto ekspertiz servislerine ekspertiz işlemi yaptırırsanız test sonuçları yanıltıcı olur. Örneğin: Aks boşluğu olan bir araca yok denilerek rapor verildiği takdirde araç güvenliğini tehlikeye sokar, sürüş konforunu yok eder. Kartal Oto Ekspertiz son teknoloji ekipmanlarıyla hataya yer vermez. Ekspertiz işlemlerinin bir diğer adımı olan motor performans testi yazısını da okuyabilirsiniz

One thought on “Yanal Kayma Testi Nedir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir